Świat fiskalny po wejściu systemu online – jaki będzie rok 2020?

Choć weszliśmy w nowy roku już jakiś czas temu, wciąż jeszcze trwa czas podsumowań minionych wydarzeń oraz prognoz na temat przyszłych okoliczności. Także w sferze technologii sprzedaży oraz przepisów fiskalnych. To dobry moment na przywołanie najważniejszych kwestii, które już miały miejsce, oraz powiedzenie kilku słów o tym, co niesie ze sobą 2020 rok. Tym bardziej, że chodzi nie tylko o przewidywania, ale również o pewne i istotne dla przedsiębiorców zmiany.

Rok 2019, czyli o tym, co było

Choć w minionym roku miało miejsce wiele istotnych wydarzeń z punktu widzenia fiskalnej rzeczywistości, to jednak bezsprzecznie został on zdominowany przez jeden temat: nowy system teleinformatyczny i urządzenia fiskalne online. Niezwykle istotne regulacje prawne (nowielizacja ustawy o VAT, kolejne rozporządzenia) umożliwiły zaistnienie kas oraz drukarek fiskalnych łączących się przez internet z Centralnym Repozytorium Kas. Automatyczna transmisja danych o prowadzonej ewidencji obrotu ze wspomnianych technologii do serwerów Ministerstwa Finansów ma za zadanie jak najlepsze uszczelnienie systemu podatkowego oraz jak najskuteczniejszą walkę z tzw. szarą strefą oraz nieuczciwą konkurencją wśród polskich przedsiębiorców. Dodatkowo, zmiany poszły jeszcze dalej w kierunku upowszechniania akceptacji płatności elektronicznych – choćby za sprawą standardowej funkcjonalności w kasach online, umożliwiającej współpracę z terminalami płatniczymi, czy też powstania programu wsparcia Polska Bezgotówkowa. Tak szeroko zakrojone zmiany musiały oczywiście wpłynąć na pewne kwestie techniczne – np. charakter procedury instalacyjnej w przypadku technologii sprzedaży nowej generacji. Oraz prawne, gdyż obecnie ulga za zakup urządzenia rejestrującego dotyczy wyłącznie modeli online. Ponadto, miały też miejsce inne ważne zmiany, np. w kontekście nowej, obowiązującej wszystkich nowej matrycy stawek VAT (obecnie, na każdym stosowanym urządzeniu, muszą być one przypisane do liter A-G w jednakowy sposób).

Rok 2020, czyli o tym, co będzie

Pierwsza zasadnicza kwestia, która będzie miała swój dalszy ciąg w 2020 roku, rozpoczęła się już wcześniej. I dotyczy jednego z istotniejszych pytań, a mianowicie: kto musi korzystać z kas fiskalnych online? Jak na razie, wdrożenie technologii sprzedaży nowej generacji nie stanowi obowiązku dla wszystkich podatników. Niemniej, zgodnie z treścią nowelizacji ustawy o VAT, konkretne grupy zawodowe zostały zobligowane do wcześniejszego rozpoczęcia pracy z urządzeniami komunikującymi się z CRK. One też, jako jedyne, mogą skorzystać ze wspomnianej wcześniej ulgi w przypadku wymiany dotychczas stosowanych technologii sprzedaży na modele online. Do końca zeszłego roku na instalację nowych kas i drukarek fiskalnych musieli zdecydować się reprezentanci branży motoryzacyjnej, w zakres której wchodziły m.in. stacje paliwowe, punkty wulkanizacji lub warsztaty samochodowe. Tymczasem w 2020 roku ten sam obowiązek czeka kolejnych przedsiębiorców. Do 31 czerwca urządzenia fiskalne online muszą zainstalować właściciele lokali gastronomicznych (także tych funkcjonujących sezonowo), hoteli oraz działalności zajmujących się sprzedażą środków opałowych (np. węgla). Tymczasem koniec 2020 roku to data graniczna dla działalności prawniczych, medycznych, budowlanych, a także salonów kosmetycznych, kosmetologicznych i fryzjerskich czy placówek fitness. Zatem choć sporo modeli online miało swoją premierę jeszcze w 2019 roku, należy się spodziewać kolejnych, różnych urządzeń rejestrujących na rynku technologii sprzedaży, które spełnią oczekiwania różnych branż, a przy tym zapewnią współpracę z Centralnym Repozytorium Kas.

Warto też wspomnieć o dalszych pracach nad przepisami dotyczącymi kas fiskalnych mających postać oprogramowania. Wedle zapowiedzi, chodzi o aplikacje instalowane na smartfonach i tabletach, umożliwiające zgodne z prawem ewidencjonowanie obrotu. Wirtualne kasy fiskalne mają też współpracować z drukarkami, które pozwolą na wystawianie potrzebnych dokumentów, takich jak choćby paragony. Czy tego typu rozwiązania będą już dostępne w 2020 roku? A jeśli tak, to dla kogo? Aby uzyskać odpowiedzi, przyjdzie nam jeszcze poczekać. Projekt Rozporządzenia MF w tej sprawie nie ominął bowiem zastrzeżeń, pytań i wątpliwości, związanych choćby z bezpieczeństwem użytkowania wirtualnych kas przez przedsiębiorców czy też certyfikowaniem tego typu rozwiązań.

1 Comment

  1. nataniel

    nie za bardzo wierze w wirtualne kasy fiskalne natomiast ciekaw jestem jakie jeszcze urzadzenia fiskalne online powstana i co zaoferuja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA: *

© 2022 superpos.com.pl

Theme by Anders NorenUp ↑