Kilka słów o urządzeniach fiskalnych online dla niezdecydowanych

Dla przedsiębiorców należących do branż wskazanych w nowelizacji ustawy o VAT sprawa jest jasna. Oni muszą prowadzić ewidencję obrotu za pomocą urządzeń rejestrujących, które transmitują niezbędne dane przez internet do Centralnego Repozytorium Kas. A co z pozostałymi? Ci nie są objęci tym wymogiem i dlatego mogą równie dobrze zdecydować się na kasę lub drukarkę fiskalną starszego typu, z elektroniczną kopią paragonów. Pytanie jednak, czy taki wybór się dziś opłaca? Albo inaczej: jakie czynniki powodują, że warto rozważyć nabycie modelu funkcjonującego w ramach systemu online?

Mniej formalności z urządzeniem fiskalnym online

Choć procedura instalacyjna jest równie ważna w przypadku każdej kasy i drukarki rejestrującej – modele online wydają się w tym aspekcie przystępniejsze. Co prawda, fiskalizacja urządzenia nowego typu wymaga odpowiednich warunków, a mianowicie: dostępu do internetu w miejscu wdrażania technologii sprzedaży. Jednak ta kwestia coraz częściej wydaje się być standardem dla wielu firm. Z drugiej strony, dzięki automatyzacji poszczególnych procesów (takich jak dodanie urządzenia fiskalnego do specjalnego rejestru, przydzielenie indywidualnego harmonogramu transmisji danych, nadanie numeru ewidencyjnego), znikają dodatkowe formalności. Przedsiębiorca nie musi już np. kontaktować się z Urzędem Skarbowym za pośrednictwem stosownego, pisemnego zgłoszenia poinstalacyjnego, dostarczanego w odpowiednim terminie. Informacja o uruchomieniu kasy lub drukarki online w trybie fiskalnym dociera bowiem natychmiastowo.

Wybierz model online, jeśli zależy Ci na ustawowej uldze

To z pewnością argument, który przekona niejednego podatnika. Ustawowa ulga, pozwalająca uzyskać zwrot w wysokości maksymalnie 90% wartości nabywanego urządzenia (ale nie więcej niż 700 zł) dotyczy teraz wyłącznie modeli online. Co ciekawe, obejmuje ona zarówno zakup pierwszych kas bądź drukarek rejestrujących, komunikujących się z CRK, jak i wymianę dotychczas stosowanych technologii (z papierową bądź elektroniczną kopią paragonów) na te nowej generacji. Należy jednak zaznaczyć, że ostatni przypadek związany jest tylko z działalnościami zobligowanymi do wcześniejszego wdrożenia modeli online (wskazanymi w nowelizacji ustawy o VAT).

Nie tylko współpraca z CRK, czyli jeszcze nowocześniej

Warto też zaakcentować jeszcze dwie kwestie. Po pierwsze – kasy i drukarki fiskalne online to ogólnie nowocześniejsze i atrakcyjniejsze urządzenia. Nie tylko z uwagi na internetową transmisję danych do CRK. Oprócz tego, dysponują pamięcią chronioną (przechowującą w formie cyfrowej np. raporty dobowe czy kopie wystawionych paragonów), gwarantują współpracę z terminalami płatniczymi, umożliwiają wydruk paragonów z NIP-em nabywcy oraz inne funkcjonalności (choćby w zakresie standardów komunikacyjnych). Nawet znane wcześniej modele, dostosowywane do nowego systemu fiskalizacji, potrafią przy okazji zaoferować dodatkowe korzyści, np. większą pojemność bazy towarowej PLU. Po drugie – liczba i różnorodność kas oraz drukarek online stale rosną. Przedsiębiorcy mogą wśród nich znaleźć sprawdzone, lubiane, dotychczas stosowane rozwiązania oraz atrakcyjne, całkowite nowości. I w dodatku dotyczy to urządzeń rejestrujących przeznaczonych dla odmiennych typów działalności, czy to stacjonarnych, czy też mobilnych.

1 Comment

  1. tomasz84

    dzieki za ten tekst wciaz sie jeszcze wachalem co wybrac czy moze jednak kase fiskalna online i ten tekst pomogl mi podjac decyzje pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA: *

© 2022 superpos.com.pl

Theme by Anders NorenUp ↑