Przegląd techniczny kasy – jak przebiega i kiedy trzeba go wykonać?

Kasa fiskalna jest w firmie „narzędziem”, które służy m.in. do poprawnego naliczania należnych podatków. W związku z tym, prawidłowe funkcjonowanie urządzenia rejestrującego jest tutaj absolutnie konieczne i niezbędne do codziennej pracy. Aby mieć co do tego pewność, każda użytkowana kasa fiskalna powinna przechodzić obowiązkowe przeglądy techniczne. Na czym one polegają i kiedy należy je zlecać?

Jak sprawdzana jest kasa fiskalna?

Urządzenie rejestrujące jest zbudowane z wielu różnorodnych ogniw. Można w nim znaleźć m.in. mechanizm termiczny, wyświetlacze, klawiaturę, akumulator czy też moduł elektronicznej kopii paragonów. W trakcie przeglądu technicznego serwisant kasy sprawdza poprawność działania wspomnianych elementów. Co więcej, bardzo istotne podczas kontroli jest ustalenie tego, czy urządzenie nalicza prawidłowo podatki należne do zapłaty. Serwisant zawsze sprawdzi również stan pamięci fiskalnej i modułu fiskalnego – pod względem zgodności z dokumentacją dotyczącą wykonywanego serwisu kasy.

Jak często trzeba zlecać przegląd techniczny?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że to właściciel kasy fiskalnej jest odpowiedzialny za zlecanie przeglądów technicznych we właściwych terminach. Natomiast funkcjonujące w Polsce przepisy nie określają konkretnej daty przeprowadzenia kontroli urządzenia. Wymagają one od podatnika, aby zlecał wykonanie przeglądu nie rzadziej niż co 2 lata. Zadaniem przedsiębiorcy jest więc zadbanie o to, żeby nie przekroczyć wspomnianego okresu.

Współcześnie spora grupa firm decyduje się na częstsze zlecanie przeglądów technicznych, np. raz na rok. Dzięki przeprowadzeniu kontroli można bowiem zyskać pewność, że urządzenie fiskalne działa poprawnie i pozwala na zgodne z prawem rejestrowanie obrotu.

Dokumentacja potwierdzająca kontrolę

Niezwykle istotną częścią całej procedury, którą tutaj opisaliśmy, jest dokonanie odpowiednich adnotacji w książce serwisowej kasy. We wpisach znajdą się wyniki przeglądu technicznego, a w niektórych przypadkach – sugestie wynikające z przeprowadzonej kontroli. Adnotacji w książce urządzeniach powinien dokonać serwisant. Właściwe prowadzenie dokumentacji tego typu jest ważne m.in. ze względu na ewentualną kontrolę urzędników skarbowych.

1 Comment

  1. props

    wbrew pozorom to dość istotna kwestia – dla bezpieczeństwa finansów zdarzało mi się robić przeglądy nawet częściej, niż co 2 lata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA: *

© 2022 superpos.com.pl

Theme by Anders NorenUp ↑