Kopia paragonów fiskalnych – elektroniczna czy papierowa?

Polskie przepisy fiskalne zobowiązują podatników do przechowywania kopii paragonów. Jednakże, nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że dane tego typu mogą być archiwizowane w 2 formach – elektronicznej albo papierowej. Są to zupełnie inne sposoby, zaś zdecydowanie się na konkretną metodę jest ściśle związane z wyborem kasy lub drukarki fiskalnej. Warto rozwiązać ewentualne wątpliwości i omówić to zagadnienie bardziej szczegółowo.

Co mówią przepisy?

Przepisy są w tej kwestii jasne – używanie kasy fiskalnej obliguje do przechowywania kopii wystawianych paragonów. Wspomniane dane należy archiwizować przez 5 lat, licząc od końca roku obrachunkowego, w którym dowód sprzedaży został wydrukowany i wydany klientowi. Istotny w tym przypadku jest fakt, że zasada ta dotyczy obydwu sposobów przechowywania kopii paragonów – zarówno elektronicznego, jak i papierowego.

Kopia paragonów na karcie pamięci

Urządzenia z elektroniczną kopią paragonów są wyposażone w specjalny moduł i kartę pamięci (SD albo microSD). Ich praca polega na jednoczesnym drukowaniu dowodów sprzedaży dla klientów oraz zapisywaniu danych na wspomnianym nośniku. Cały proces przebiega automatycznie, zaś zadaniem użytkownika jest kontrolowanie poprawności archiwizacji kopii paragonów.

Metoda elektroniczna ma wiele zalet. Po pierwsze, zapewnia wygodne prowadzenie ewidencji oraz łatwe przestrzeganie przepisów. Po drugie, gwarantuje mniejsze wydatki na materiały eksploatacyjne – trzeba używać za każdym razem tylko 1 rolki papieru. Po trzecie, oferuje lepsze zabezpieczenie danych. Kopię paragonów można bowiem zapisać np. na pendrivie lub dysku twardym komputera.

Dokumentacja w formie papierowej

Urządzenia z technologią papierową nazywa się również dwurolkowymi. Wykorzystują one równocześnie 2 materiały – jeden do wystawiania paragonów, drugi do zadrukowywania kopii paragonów fiskalnych. W takich okolicznościach zadaniem użytkownika jest przechowywanie papierowej dokumentacji w sterylnych warunkach. Najlepiej jeśli będzie to miejsce suche, chłodne i niedostępne dla słońca. Wydruki muszą być bowiem czytelne nawet po 5 latach.

Kasy i drukarki z kopią papierową są zazwyczaj tańsze od swoich „elektronicznych” odpowiedników. Niemniej, ich użytkowanie wiąże się z większymi wydatkami na materiały eksploatacyjne. Urządzenia te zawsze potrzebują do pracy 2 rolek papieru termicznego.

 

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, forma przechowywania kopii paragonów jest zależna od tego, jakie urządzenie kupimy. Innymi słowy, w kasie lub drukarce nie można dokonać zmiany sposobu archiwizacji danych.

1 Comment

  1. grzesiek_Zet

    Szczerze powiedziawszy, nie wyobrażam sobie – przy częstotliwości transakcji w mojej firmie itd. – nie posiadać w urządzeniu fiskalnym elektronicznej kopii. Nie wiem, jak można zrezygnować z wygody i możliwości oszczędzenia na papierze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA: *

© 2022 superpos.com.pl

Theme by Anders NorenUp ↑