Kasa czy drukarka – czyli powrót do kluczowych wyborów podatnika

Duża część przedsiębiorców obsługujących klientów indywidualnych jest zobligowana do rejestrowania obrotu przy użyciu urządzenia fiskalnego. To kwestia prosta, jasno wynikająca z funkcjonujących przepisów. Wątpliwości przychodzą w momencie, gdy trzeba wybrać konkretne rozwiązania technologiczne, które pozwolą usprawnić zarządzanie działalnością handlową. Zaś pierwszym, kluczowym pytaniem, na jakie trzeba sobie wtedy odpowiedzieć, brzmi: zainwestować w kasę, czy drukarkę fiskalną?

Kasy i drukarki fiskalne – podstawowe różnice

Skoro na rynku występują 2 rodzaje technologii, służące do rejestrowania obrotu, warto na wstępie zaznaczyć różnice, jakie pomiędzy nimi występują. A zatem, kasa pracuje samodzielnie, co oznacza, że nie potrzebuje już do tego żadnych dodatkowych urządzeń. Tymczasem drukarka do prawidłowego prowadzenia ewidencji wymaga współpracy z komputerem lub terminalem komputerowym. Niemniej, drugie z wymienionych urządzeń często dysponuje wyższymi parametrami użytkowymi, niż to pierwsze – mowa tu choćby o liczbie obsługiwanych pozycji towarowych czy też prędkości wydruku. Ponadto, nierzadko charakteryzuje się szerszymi możliwościami, jeśli chodzi o rodzaje wystawianych dokumentów oraz ich konfigurację.

Są to więc pierwsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę, gdy kupujemy konkretny model kasy lub drukarki dla naszej działalności. Inne cechy, które jakiś czas temu różniły oba rodzaje technologii (wielkość, tryb pracy), dziś potrafią być złudne. Istnieją zarówno duże kasy systemowe, o dość pojemnej bazie towarowej, jak i drukarki kompaktowych rozmiarów, umożliwiające wykonywanie obowiązków w terenie.

Nie zaczynaj od urządzenia, tylko od własnego biznesu

Tak naprawdę, zanim nawet zdecydujemy ogólnie, który typ technologii sprzedaży zagości w naszym przedsiębiorstwie, musimy koniecznie głęboko się zastanowić, jakie właściwie to przedsiębiorstwo jest. W rzeczywistości bowiem, różnią się między sobą nie tylko poszczególne branże, ale i reprezentujące je działalności – także te, które są „kolegami po fachu”. Dzisiejszy rynek urządzeń sprzedażowy jest dość bogaty w odmienne, ciekawe i skuteczne rozwiązania. To jednak zmusza nas do dokładnego określenia charakteru prowadzonego przez naszej firmy – jej wymagań i potrzeb.

Warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Czy to mała działalność? A może rozbudowane przedsiębiorstwo lub wręcz cała sieć punktów sprzedażowych? Czy wykonujemy swoje obowiązki w jednym miejscu, czy mówimy o handlu obwoźnym? Pracujemy stacjonarnie czy mobilnie? Nasza działalność charakteryzuje się mniejszym czy większym natężeniem ruchu? Jak szerokim asortymentem dysponujemy? I czy wygląd poszczególnych elementów w miejscu pracy ma istotne znaczenie dla nas i naszej marki? Oto przykładowe pytania, które powinien sobie zadać przedsiębiorca chcący zakupić odpowiednie urządzenie fiskalne.

Udzielone odpowiedzi zaprowadzą go do konkretnych rozwiązań technologicznych, które mają szansę w dużym stopniu usprawnić zarządzanie działalnością. Ponadto, pozostają jeszcze inne kwestie, takie jak poziom zaawansowania kasy lub drukarki, jej wydajność, łatwość obsługi, wytrzymałość i oczywiście cena.

 

Dopiero, gdy będziemy wiedzieć, jakie są oczekiwania naszej firmy, uda nam się stwierdzić, czego ona potrzebuje. Jeżeli przedsiębiorstwo posiada takie cechy, jak: bogata oferta, duże natężenie ruchu, obsługą różnego rodzaju dokumentów niefiskalnych, zapewne lepszym rozwiązaniem okaże się drukarka rejestrująca. Jeśli zależy nam na samodzielnym urządzeniu, zajmujemy się sprzedażą mobilną, ale lista produktów jest niewielka – odpowiedniejsza może się okazać mała, łatwa do transportowania kasa fiskalna. Dalsze wybory konkretnego modelu będą już wynikać ze szczegółów dotyczących charakteru branży i specyfiki naszego biznesu.

1 Comment

  1. bronek

    mimo wszystko uważam, że drukarki fiskalne są lepsze 😛 a z komputera i tak bym korzystał nawet, gdybym miał kasę – po prostu by mieć dostęp do fajnego programu sprzedażowego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA: *

© 2022 superpos.com.pl

Theme by Anders NorenUp ↑