Czym będą się charakteryzowały przyszłe kasy fiskalne online?

Niedługo zacznie obowiązywać Rozporządzenie w sprawie nowych kryteriów i warunków technicznych dla urządzeń fiskalnych. W przypadku jednych przedsiębiorców zajdzie konieczność wymiany technologii sprzedaży, w przypadku innych – okazja do zainwestowania w model przygotowany na nadchodzące zmiany. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, skąd biorą się tak poważne regulacje prawne oraz na jakich zasadach będą funkcjonowały przyszłe, online’owe kasy rejestrujące.

Nowoczesny system fiskalizacji online

Od 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju, które w dużym stopniu zmieni oblicze dzisiejszych urządzeń fiskalnych. Wedle różnych źródeł, u podstaw tego projektu znalazły się takie cele, jak generalne unowocześnienie obrotu gospodarczego, większa skuteczność analizowania pracy poszczególnych przedsiębiorstw oraz śledzenia ewentualnych nieprawidłowości, lepsza ściągalność należnych podatków, likwidacja szarej strefy, a to wszystko przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów administracyjnych.

W rezultacie, ma powstać zaawansowane rozwiązanie informatyczne – system fiskalizacji online, w ramach którego wszystkie przyszłe urządzenia rejestrujące będą internetowo połączone z głównymi serwerami Ministerstwa Finansów. A co za tym idzie, dojdzie do stałej transmisji danych, związanych z prowadzoną ewidencją obrotu.

Płatności kartą i e-paragony

Ta zmiana ma wręcz rewolucyjny wymiar dla polskiej branży fiskalnej, ale nie zamyka tematu innowacji, jakie będą charakteryzować kasy rejestrujące online. W dalszej kolejności należałoby wspomnieć o jednolitym protokole komunikacyjnym, który z kolei zaowocuje ustandaryzowaniem we możliwości współpracy z terminalami płatniczymi. Dzięki temu, siłą rzeczy wzrośnie znaczenie transakcji bezgotówkowych – prostszych w monitorowaniu, tańszych w administrowaniu oraz wygodniejszych w realizacji.

Ponadto, online’owe urządzenia fiskalne będą także wystawiać fiskalne dowody sprzedaży w formie elektronicznej. Wydanie tradycyjnego wydruku pozostanie obowiązkiem sprzedawcy, jednak w przyszłości klient będzie mógł poprosić też o wyemitowanie tego dokumentu w wersji cyfrowej, która finalnie zostanie przesłana na adres e-mail nabywcy. E-paragon okaże się równie ważny w przypadku reklamacji czy zwrotu, a jednocześnie znacznie wygodniejszy w przechowywaniu. Przy tej okazji trzeba też wspomnieć, że niejako konsekwencją tych wymogów będzie ustandaryzowanie archiwizacji kopii papierowych dokumentów w formie elektronicznej oraz wyjście z użytku dwurolkowych kas fiskalnych.

Różne sytuacje przedsiębiorców

Zakres zmian prawnych i technologicznych sprawia, że jedno jest pewne: dzisiejsze urządzenia fiskalne kiedyś przestaną być odpowiednie. Podatnicy, którzy już z nich korzystają, najprawdopodobniej będą mogli użytkować je do momentu wygaśnięcia homologacji – tak więc proces wymiany technologii będzie przebiegał również w 2019, a może on potrwać nawet do 2020 roku. Później nastąpi wymóg zakupu nowego urządzenia. Znowu przedsiębiorcy, którzy powinni teraz zainwestować we właściwą technologię sprzedaży, mogą wybrać model typu Online Ready. Certyfikat ten sprawia, że zamiast wymiany urządzenia, wystarczy wyposażyć je w odpowiednie interfejsy i rozwiązania, które umożliwią funkcjonowanie kasy w nowym systemie fiskalizacji oraz spełnienie reszty warunków z wspomnianego Rozporządzenia.

1 Comment

  1. hejka_pl

    czy w tych planach, zapowiedziach itd. MF może się jeszcze coś zmienić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA: *

© 2025 superpos.com.pl

Theme by Anders NorenUp ↑