Raporty dobowe i miesięczne

Obowiązki przedsiębiorcy, który chce zgodnie z prawem prowadzić działalność handlową, nie kończą się na zakupie kasy bądź drukarki fiskalnej. Istnieją jeszcze takie, które dotyczą zarówno obsługi urządzenia rejestrującego sprzedaż, jak i samego ewidencjonowania obrotu. Jednym z nich jest wymóg wykonywania raportów dobowych i miesięcznych. Co to oznacza w praktyce?

Raport dobowy

Czyli raport, który podsumowuje obrót z mijającego dnia. Zazwyczaj wykonywany jest na zakończenie danego dnia pracy, jednak istnieje również możliwość zrealizowania go na początku następnego dnia sprzedaży. Koniecznie jednak musi to nastąpić przed pierwszą transakcją. To jedna sytuacja, w której inne data, widniejąca na raporcie, nie sprawia kłopotu w ogólnej ewidencji. A co, jeśli w danym dniu nie została wykonana ani jedna sprzedaż? Wtedy raport dobowy ma wartość zerową – nie wpływa na dokumentację, a co za tym idzie – nie musimy go wykonywać.

Raport miesięczny

Zgodnie z przepisami fiskalnymi, raport ten powinniśmy wykonać po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu. W praktyce oznacza to, że jego realizacja nie może nastąpić później, niż 25 dnia miesiąca następnego. Jedynym wyjątkiem – choć, zapewne, bardzo rzadko występującym – jest sytuacja braku jakichkolwiek transakcji. Wówczas, podobnie jak z raportem dobowym, nie musimy wykonywać tej czynności.

Podsumowując, raporty dobowe i miesięczne należą do bezwzględnych obowiązków przedsiębiorców, którzy korzystają z urządzeń fiskalnych. Niezastosowanie się do tej procedury może skutkować nałożeniem przez Urząd Skarbowy wysokich kar. Dlatego warto dołożyć starań, aby skutecznie wyrobić w sobie nawyk realizowania niezbędnych zadań. Istnieją na to sprawdzone sposoby – jak np. odpowiednie zaprogramowanie przycisków funkcyjnych kasy fiskalnej, których użycie automatycznie przyczynia się do wykonania obu rodzajów dokumentów.

3 Comments

  1. Marcel

    Hejka! nie wiecie gdzie mogę kupić niedrogą kasę fiskalną?

  2. Adam

    Dobrze jest mieć kasę, która o tym wszystkim przypomina, żeby nie zapomnieć, bo urząd skarbowy nie wybacza

  3. Adam

    No cóż, takich raportów wymagają przepisy, więc trzeba się dopasować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA: *

© 2022 superpos.com.pl

Theme by Anders NorenUp ↑